Olamaz! Yine mi ERTELİYORUM?

Haydi itiraf edelim, hepimiz birşeyleri erteliyoruz; özlediğimiz arkadaşımızı aramayı, bir hobiye başlamayı, sağlıklı beslenmeyi, spor yapmayı, bize daha fazlasını kazandıracağını düşündüğümüz yeni bir proje için bilgisayarın başına geçmeyi...

Ve sonra bir vicdan azabı başlıyor... "Ahhh o listedeki işi yapmadım", "Puff bugün de başlamadım"...

Birşeyler bizi kemiyor...

Neleri erteliyoruz? Neden erteliyoruz? Ertelemeli miyiz? Ve tabiki "Nasıl Ertelemeyiz?"

Şu anda aklındaki veya önündeki to-do-list'te yer alan hangi madde/maddeler sürekli erteleniyor?

Neler için, "Yaaa pufff şunu yapsam ama neyse, önce şunu yapayım da" dedin ve sonra yapmadığın aklına geldikçe seni rahatsız etti...

"Ertelemek" egonun en sevdiği kozlardan biridir, yargılamak, karşılaştırmak gibi. Bizi güvenli alandan çıkartacak birşeye başlayacağımız anda hemen bu kozunu oynatmaya başlar, ve maalesef çoğu zaman başarılı olur:(

Peki neden?

Peki neden önce bir liste oluşturuyoruz, hedefler koyuyoruz da sonra erteliyoruz?

İki ana sebep:

1- KORKUyoruz

2- SEVGİmizi unutuyoruz

Ama bu ikisine geçmeden önce bir testle başlayalım.

Evettt, şu anda yazıyı okurken aklından geçen o "ertelediğin şey" i düşün ve sor: "Gerçekten istiyor muyum?"

Aklına ilk gelen ne?

Evet mi, Hayır mı?

Evet çünkü.... Hayır çünkü... ler değil önemli olan, çünküden sonrası ego zihninin ikna için tezleri! Hislerine güven biraz...

"Ya Sevil, olmadı duyamadım iç sesimi" diyorsan, başka bir tekniği dene.

Bozuk parayı al. Yazı gelirse yapacaksın, Tura gelirse bir daha düşünmeyeceksin. Anlaştık mı?

Attın ve Tura geldi. "Keşke yazı gelseydi" diye bir an aklından geçti mi? Veya yazı geldi, "Ohh evet yapmalıyım" dedin mi? O zaman biliyorsun bu iç sesinin, GERÇEK senin bir isteği! Ertelemene tek neden olan şey de EGO ZİHNİN :)

Peki, senaryo böyle devam etmedi ve sen tura gelince rahatlama hissettin/yazı gelince "tüh ya" dedin. İşte o zaman o maddeye bakman gerekiyor demektir.

Bu gerçekten senin isteğin mi? Yoksa sırf birileri diyor diye, sırf olması gerekiyor diye, sırf "yapılması lazım" diye kendine koyduğun bir madde mi?

O zaman asıl üzerine düşünmen gereken şey bu hedef;) Belki biraz revizyona veya listeden kalkmaya ihtiyacı vardır ne dersin?

Evettt, madde konusunda netsin, onu yapmak senin için önemli; iç sesin sana "haydi" diyor, ama erteliyorsun, biryerlerde tıkanıyorsun... 

Ne yapacağız?

Şimdi o ertelediğin şeyi düşün ve sor kendine "Neden korkuyorum?" hatta soruyu biraz daha çeşitlendirelim ve KORKU başlıklı yazımızı yazalım:

-X (ertelediğimiz şey olsun) i yaptığımda en kötü ne olabilir? (Bir projenizle yöneticinizin karşısına çıkmak istiyor ama projeyi saçma bulursa kendinizi başarısız hissetmekten korkuyor olabilirsiniz)

.....................

-X i yaptığımda şu anda hayatımda olan ne hayatımda olmaz? (Örneğin iş değiştirmeyi istiyor ama başvuru yapmayı erteliyorsanız, şu andaki rahat ve düzenli hayattan bilinmezliğe girmek sizi korkutuyor olabilir)

....................

-X i yaptım ve herşey çok güzel gitti, bir boşluk hissediyor muyum? (Bu da ertelemenin arkasındaki en gizli nedenlerden biridir. What's next? korkusu... Özellikle çok önem verdiğimiz ve hayal olarak paylaştığımız şeyler konusunda egonun kozudur. O hayali gerçekleştirdikten sonra başka bir amaç kalmayacakmış, boşluğa düşecekmiş gibi hissettiren korku)

.....................

Şimdi, önündeki engelleri ve neden ertelediğini biraz daha anladın... Ama çok önemli bir eksiklik daha bizi bu erteleme oyununa getiriyor:

NEDEN İSTEDİĞİMİZİ UNUTMAK! Yani "SEVMEK" adımı:)

Şimdi o ertelediğin şeyi düşün ve sor kendine "Bunu yapmak benim için NEDEN önemli?"

-Vizyonla, herşey istediğin gibi gidiyor, nasıl hissedeceksin? (Keyifli, heyecanlı, başarılı...)

-İsteğin neden önemli ?  (Madde madde 1,2,3.... toplam 15-20 neden olana kadar yaz.)

-Bu hayalini destekleyeceğini düşündüğün arkadaşınla konuş, ona "başladığın" şeyden bahset, heyecanını paylaşması heyecanını arttıracak.
İnanın, yanınızda olan ve hayallerinizde size alan tutan kişiler en büyük yardımcınız!

Şimdiiii, SEVMEK başlığı altında yazdığın listeye şöyle bir bak. Ertelediğin şeyi yapmaya karar verdiğinde, adım attığında senin olabilecek şeylere bakıyorsun. Nasıl hissediyorsun?
Heyecanlandın mı?
Yüzünde gülümseme oluştu mu?
"Evet" mi? Tamamdır;)

Şimdi KORKUlarını yazdığın kağıdı al ve üzerine kocaman bir ÇARPI X koy! (Ya da bu çalışmayı aklından yaptıysan bir saniye gözünü kapat ve kocaman bir X gelsin gözünün önüne). 

Bu korkuların hepsi daha önce duyduğun, belki yaşadığın şeyler... Ama hepsi geçmişte kaldı!

Haydi ama!

Önünde sadece düşünürken bile heyecanlandıran ve geleceğini şekillendirebilecek şeyler varken korkulara göre seçim yapmaya değer mi?

Unutma korku sınırlı zihnimizin, egonun enerjisi. Halbuki biz çok daha büyük bir güce sahibiz! 

"Düşündüğümüz şeyleri GERÇEK yapabilme gücüne;)"


Şimdi bir dakikalığına gözlerini kapat, ve o çarpıyla işaretli korkularının senden çıkıp evrenin derinliklerine doğru kaybolduğunu gör... O rahatlama hissiyle birlikte sevgini, heyecanını içinde hissetmeye başla... Veee, teşekkürlerini sunduktan sonra gözlerini aç;)

Lisans eğitimi sırasında öğrendiğim şeylerden, bende yer edenlerden biridir "Alternatif Maliyet/Fırsat Maliyet" kavramı.:)

Kısaca, vazgeçtiğimiz diğer alternatifin bize olası katkılarını da maliyet olarak dikkate almamız gerektiğini söyler.
Yani ertelediğimiz o eğitimin bize katabileceği ve açacağı "fırsatları" veya arkadaşımızı aradığımızda onunla geçireceğimiz "güzel vakti" kaçırmak gibi... (Özetle; SEVMEK listemizdeki maddeleri kaçırıyoruz, erteledikçe...)
Ertelerken bunu fark edemiyoruz, sanki seçim yapmamak, aksiyon alıp bir sorumluluk almamak bizi güvenli alanda tutuyor, olası kayıplardan koruyor sanıyoruz ama hayırrrr!

Peki ya kazanacaklarımız?

O ertelediğimiz şeyi gerçekleştirdiğimizde olacağını düşündüğümüz, hayal ettiğimiz şeyleri yaşamaya başlamadığımız her an da bizim için bir kayıp değil mi???

Haydi gelin beraber bu hafta diğer haftalardan farklı birşey yapalım:

Şu sürekli ertelediğimiz maddeye, kendimize İZİN VERELİM!

Evet, ne dersin? Ertelediğin neyi yapmaya başlıyorsun? 

Comment bölümünden paylaşmak ister misin? :)

Haydi karar verelim, başlayalım ve paylaşalım! 

Yeni adımlar attığımız ve değişime izin verdiğimiz bir hafta olsun;)

Daha az kork, Daha çok SEV ve Daha fazla İZİN VER❤️

Sat Nam,