Spiritüel Bahar Temizliği: 7 Adımda Çakra Dengeleme 🌞

21 Mart Ekinoks kapıda. Günler uzuyor, doğa cıvıl cıvıl renkleriyle baharı karşılamaya hazırlanıyor ve son günlerde kiminle konuşsam, bir bahar temizliğinden bahsediliyor :)
-Kışlıklar kalkıyor, yazlıklar hazırlanıyor.
-Evde bir detoks havası (Eski eşyalar atılıyor, dip bucak temizlik yapılıyor).
-Yaz için tatil planlarından konuşulup, gözler parlıyor. :)

Yenilenme enerjisi her yerde 🧚🏻‍♀️

"O zaman, biz de bu hafta spiritüel temizlik yaparız" dedim:) Çakralarını -enerji merkezlerini- temizleyip, şarj edip, dengeleyerek ruhunu yenilemeye hazır mısın? Aşağıda her bir çakranın önemi ve onu dengelemek için hemen uygulamaya başlayabileceğin bi egzersiz önerimi bulabilirsin.

7-Chakras-For-Beginners.jpg

1. Çakra: Kök Çakra - Rengi Kırmızı
Kök çakramız kendimizi güvende hissetmemizi etkiliyor. Bulunduğumuz yere kendimizi ait hissetmek ve güvende olmak. Kök çakrayı güçlendirmek için kendini toprakla; yani yalın ayak yürü ve yeri hisset. Bunu açık havada parkta, kumsalda ya da dışarı çıkamıyorsan evde yap.

2. Çakra: Sakral Çakra - Rengi Turuncu
İkinci çakramıza kısaca zevk merkezimiz diyebiliriz. "Hissetmek" ile ilişkilendirebilirsin. Bu çakranın elementi su'dur. Su gibi akmak ister. Uzun duş (minimum 20 dakika) ya da küvet keyfi bu çakra üzerinde çalışacaktır.

3. Çakra: Solar Plexus - Rengi Sarı
Kendine güven, kendine değer ve isteklerini hayata geçirebilme gücü bu çakradan beslenir. Fiziksel aktivite, özellikle karın bölgesini çalıştırdığın egzersizler bu çakra üzerinde çalışacaktır. Benim daha önce paylaştığım Ego Eradicator ı günlük egzersizlerine ekleyebilirsin (henüz eklemediysen:) ). 

4. Çakra: Kalp Çakrası - Rengi Yeşil
Sevgi vermek ve sevgi almak, bu çakranın özeti. Eğer bu çakra dengedeyse, rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde, sevgi alırsın, sevgi verirsin. Karşılıksız sevmek ve sevme enerjisine tekrar güvenmek bu çakrayı açmaya yardım eder. Bir kediyi sevmek gibi:) Bu çakra için de önereceğim bir meditasyon var tabi;) Sat Kar Tar Meditasyonu

5. Çakra: Boğaz Çakrası - Rengi Açık Mavi
Kendimizi olduğu gibi yansıtabilmemiz, bize özgü yaratıcı yönümüzü kendimize güvenerek gösterebilmemiz, kendimizi rahatlıkla ifade edebilmemiz bu çakra ile ilişkili. Fiziksel Dünyadan keyif almamız, olmak için geldiğimiz kişi olmamız, kendimizi ifade edebilmemize bağlı;) Gerçekleri söylemek ve serbest yazım egzersizleri bu çakrayı dengeye getirmene yardımcı olabilecek adımlar arasında.

6. Çakra: 3. Göz (6. His / Sezgi) - Rengi Çivit-
Yüksek benliğinin bilgeliği ve net vizyon burada yatar. Fiziksel dünya ile görünmeyeni görebilmek, sezebilmek için bu çakranın açık ve dengede olması gerek. Her gün düzenli meditasyon yaparak buranın açılmasını sağlayabilirsin.

7. Çakra: Tepe Çakra -Rengi Beyaz / Eflatun-
Bu çakrayı Evren'le ilişkimizin kapısı olarak düşünebilirsin. Dua etmek, ettiğin duanın duyulduğunu bilmek, Evren'e güvenmek, ona sormak ve onun rehberliğini takip etmek bu çakra ile ilişkili. Bu çakranın dengede olmasını istiyorsan; dua et, günlük düzenli meditasyon yap ve Evren'i duymaya açık ol. Diğer 6 çakranı dengeye getir.

Hayatı en yüksek düzeyde yaşayabilmemiz için, çakralarımızın açık ve dengede olmasına ihtiyacımız var. Hayatında hangi noktalarda tıkanıklık yaşadığını, zorlandığını hissediyorsan, onunla ilişkili çakra üzerinden adımlar atmaya başlayabilirsin.

Sen spiritüel bahar temizliğine hangi odadan pardon çakradan başlıyorsun? :) Düşüncelerini lütfen benimle aşağıdan paylaş.

Çakralar hakkında daha fazla bilgi almak ve benim rehberliğimde çakralarına yolculuğa çıkıp onları anlamak, arındırmak, dengeye getirmek ve en yüksek potansiyelini yaşamak için bireysel kundalini yoga dersleri almak için bana yaz.

Hocam, gidiş yolundan puan yok mu? 😇

Öğrencilik hayatım boyunca çok farklı öğretmenlerim oldu.
Bugün seninle bunların içerisindeki 2 grup hakkında konuşmak istiyorum:
-Sınavlarda sadece sonuca bakıp puan verenler.
-Sonuç doğru olmasa bile gidiş yoluna puan verenler.


İlk grubun sınavında, sorulara alabileceğin not bellidir: Ya tam not, ya da sıfır! Soruyu çözersin, yazarsın çizersin hatta kağıt yetmez ek kağıt alırsın, bu arada, arada bir yerlerde basit bir çarpma işleminde hata yaparsın, sonuca ulaştığını düşünürsün fakat o işlem hatası yüzünden 0 alırsın:((( Onun sınavlarında artık hep aşırı derecede gergin ve streslisin. Ufacık bir hatanın dönüşü yok gibi hissedersin. Odağın 5 almaktan çok 5 alamamakta, ne hatalar yapıp da yine notunun kırılacağındadır. Ama işte klasik kendi kendini gerçekleştiren lanet iş başındadır, stresli olduğun için daha çok işlem hatası yaparsın.

İkinci grubun sınavlarında bir kere, diğerine oranla daha rahatsın; elinden gelenin en iyisini yapmaya, bildiklerini kağıda dökmeye odaklısın. Bir yerde takılsan da, kendini dövmezsin, oraya kadar ki emeğinin bir karşılığı olduğu bilirsin, sonraki soruya daha bir gönül rahatlığıyla geçersin. Öyle geçtiğin için yaratıcı gücünü çok daha etkin kullanırsın. Kendine güvenin daha yüksektir. Çünkü o hoca bilir; sen çabalıyorsun, ufak bir işlem hatası senin o konudaki bilgini, geldiğin aşamaları ölçmez. Tam net sonuca ulaşmamış olabilirsin bu sınavda ama bilgilisin, bir sonrakinde doğru cevabı tutturacaksın!

Peki sen hayat sınavında kendine karşı nasıl bir öğretmensin? 
İsteklerin olmadığında hemen kendine "0" mı veriyorsun, yoksa geldiğin yola, atladığın aşamalara yani gidiş yoluna not veriyor musun?

İlişki yaratımı üzerine çalıştığım dönemleri hatırlıyorum. "İlişki" diye başlamıştım fakat yolculuk beni; kendimle ilişkim, ailemle ilişkim, arkadaşlarımla ilişkim, iş hayatım, evim gibi bir sürü alanda hayatımı dönüştürmeye götürmüştü. Günler, haftalar geçtikçe kendimi daha çok seviyor, hayattan daha çok keyif alıyor, daha cesur yaşıyor, daha çok içten gülüyordum. Henüz sevgilim yoktu (!). Zaman geçiyor, fakat net sonucu henüz göremiyordum. Birileri soruyordu; "Sevil, yarıyor mu yani bu kişisel gelişim, çekim yasası, meditasyon filan?" (120 gün boyunca 11 dakika meditasyon yaptığımı gururla paylaştıktan sonra), bugün dün gibi hatırlıyorum verdiğim cevabı "Valla henüz o adam yok hayatımda ama yaradığını hissediyorum, ben değişiyorum, bir sürü şey değişiyor, o da yolda:)"

-Birşeyler değişiyor mu?
-Doğru yolda mıyım?

Sorularını sorman kadar doğal birşey yok. Yeterki soruya cevabı "sıfırcı" hoca gibi verme! Sırf bu yüzden aslında doğru yolda ilerlerken ilerlemeyi bırakanları, yolda ilerlemek yerine bütün ara sokaklara girip çıkanları, kendine kızanları çok gördüm. Sabırsızlanıyor, kendinden şüphe ediyor, endişeleniyor, korkuyor çünkü hep "sıfırcı" hoca baskısı üzerinde.

Doğru yolda olup olmadığını geldiğin yer ile karşılaştırarak anla! Kendine karşı "sıfırcı hoca" olma!

Hep gidiş yoluma puan verdim, dün de, bugün de. Hep danışanlarıma gidiş yollarındaki gelişimleri sorgulatıyorum. Çünkü bu ihtiyaç olan benzini ve devam etme gücünü veriyor. Bu sayede birçok danışanımın tam isteklerine ulaşmak üzereyken, vazgeçmelerini önledim.

Ego, sıfırcı hoca:) Çok seviyor senin hevesini kırmayı, seni sınırlı düşündürtmeyi, senin kendini sevmemen için sana bahaneler bulmayı. 

Peki sen kendine karşı nasıl olmayı seçiyorsun?
Bu sınavda hoca da sensin, öğrenci de.
Öğrencini motive edip aldığı yolu onurlandıracak mısın? :)

Düşüncelerini lütfen benimle aşağıdan paylaş.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

Bu yazının daha çok kişiye ulaşmasını sen de ister misin?
Aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsin.

Karşındakini nasıl değiştirirsin? :)

Evetttt herkesin sorununu çözecek formül bu haftanın bülteninde:)
Karşımızdakini değiştirmek!
Canın sıkıldığında, moralin bozulduğunda, kendini kötü hissettiğinde ne kadar kolay oluyor di mi suçu ve çözümü başkasında aramak?

Eşin, sevgilin, hoşlandığın çocuk, iş arkadaşın... birşeyleri farklı yaparsa sen artık "mutsuz, keyifsiz, huzursuz, değersiz, rahatsız, sevilmeyen..." hissetmeyeceksin!
-Mi acaba? :)))

Seni çok iyi anlıyorum çünkü ne zaman canım sıkıldı, ilk sardırdığım kişi Koray oluyor:) Çünkü çok klasik bir tepki ile, "Ben kötü hissediyorum, halbuki Koray şunu şunu yapsa farklı olurdu" ya gidiyorum. Ama çok şükür ki, ilişkiler konusunda kendi üzerimde çalıştığım zamanlardaki öğrendiğim bu bakış açısı, hemen yardımıma ulaşıyor:)
Sonuç?
Videoda anlattığım adımları uyguladığımda;
-Ya benim konuya bakışım değişiyor,
-Ya benim enerjim değiştiği için Koray değişiyor,
-Ya da ortada öyle bir konu kalmıyor:)

Çünkü asla ve asla unutmamız gereken bir kural var: Sen değişirsen, Dünyan değişir! :)

Videoyu izle ve lütfen düşüncelerini videonun altından paylaş.
xoxo
Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

 

Bu videonun daha çok kişiye ulaşmasını sen de ister misin?
Aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsin.

Bu hafta "eleştirmemeye" var mısın? :)

Hepimiz iyi hissetmeyi, daha pozitif daha yüksek enerjide olmayı istiyoruz, öyle değil mi? Bunu seçiyorsan eğer, ilk atacağın adımlardan biri enerjini düşüren şeyleri fark etmek.

İşte bu yüzden, bu haftayı "Eleştiri Yok" Haftası ilan ediyorum! :)
Farkında mısın sürekli ne kadar çok herşeyi herkesi eleştirdiğini? Biliyorum, çünkü bu "bir alışkanlık!" 
Eleştiriyoruz; iş arkadaşımızı, yöneticimizi, eşimizi, ailemizi hatta kendimizi! İşin kötü yanı bunun bize nasıl zararı olduğunun farkında değiliz. Hemen karşımızdakini/kendimizi eleştirmeye başlıyoruz, sonra içten içe kendimizi iyi hissetmiyoruz ama bu duyguyu sevmediğimiz için neden eleştirdiğimizi kendimize açıklamaya başlıyoruz ve git gide daha da enerjimizin düşmesine neden oluyoruz. Yani karşımızdakinin hareketi ilk etapta enerjimizin düşmesini tetikliyor fakat biz bu döngüyü devam ettirerek Evrenin sevgi enerjisinden, iyi hissetmekten ve mucizelerden kendimizi koparıyoruz.

Eleştiri Yok Haftası beni çok heyecanlandıran haftalardan biri, bu hafta kendimi eleştiri yapacağımı hissettiğim anda durdurmaya ve tekrar sevgiyi seçmeye karar verdim. Sen de bana katılmak ister misin?
Videoyu izle ve katılıyorsan lütfen "Ben de varım!" diye videonun altından paylaş.
Grup enerjisi ve birbirimize söz vermek, bu alışkanlığı kırmak için bize destek olacak:)

xoxo
Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

 

Bu videonun daha çok kişiye ulaşmasını sen de ister misin?
Aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsin.

Para ile ilgili bu sözde efsaneyi yıkma zamanımız geldi :) 💰

Para konusunda çalışmayı seviyorum çünkü paraya bağladığımız o kadar çoook anlam var ki, onları fark etmek, yıkmak ve ardından enerji akışına, yani paraya izin vermek beni inanılmaz büyülüyor:)

Hatta sana bir sır vereyim mi, eskiden yukarıda yazdığımı yazamazdım:) "Aman Tanrım, ya şimdi benim için paracı, para göz filan derlerse" diye içim içimi yer sonra da muhtemelen bir bahane uydurarak başka bir konuda yazardım sana. :)) Şimdi ise tam tersi, "Bolluk ve bereket senin doğuştan gelen hakkın, bunu yaşamıyorsan blokajların yüzünden, bunu dönüştürmek senin elinde" diye söylüyorum ve bunu öğretiyorum. Çünkü, eğer bu bolluk ve bereketi yaşamıyorsan, asıl o zaman zaten senin hakkın olan şeyi almamış oluyorsun.

Özellikle son 2 senede hem kendi üzerimde, hem danışanlarımın finansal özgürlük yolculuklarında bu konuda çalışıp, bir sürü blokajı yıktım. Paranın bir enerji olduğunu ve çekim yasasının para üzerinde nasıl çalıştığını tekrar ve tekrar ispatladım.

"Peki, madem para = enerji; neden herkes zengin olamıyor?"

Sana şunu söyleyebilirim, maalesef söz konusu para ise, hiçbir zaman konu sadece para değil:)))

Herkesinnnnn ama herkesinnn para ile ilgili düşünceleri ve önyargıları var. Ve sağ olsunlar bunu kendilerine saklamayıp ortaya saçıyorlar, biz de küçüklüğümüzden beri hepsini bir güzel alıyoruzzz ve onlar bugün de 7/24 bizimle beraber yaşamaya devam ediyor. Bunlar eğer ki güzel cümlelerse mesela "Bolluk, bereket doğuştan gelen hakkın" gibi, off muhteşem! :) Ama kabul et, çoğunlukla böyle değil.

İşte bu haftanın bülteninde para konusunda kendi üzerinde çalışıyorsan %100 duyduğun, düşündüğün, en az bir kez karşılaştığın bir efsane cümleyi yıkmak için karşındayım. 
Videoyu izle ve düşüncelerini lütfen aşağıdan benimle paylaş. 
-Ne fark ettin?
-Şu anda nasıl hissediyorsun?

xoxo
Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir