3 Adımda Karşılaştırmayı Bırak ve Hayattan Keyif Al

Kendinle ilgili kötü hissetmenin en kolay yollarından biridir; karşılaştırma yapmak. 
Başkalarının başarılarıyla, zenginlikleriyle, ilişkileriyle hatta sosyal medyada takipçi sayısıyla bile karşılaştırma yapabiliyoruz, öyle değil mi? Bu karşılaştırma; strese, endişeye ve hatta depresyona neden olabiliyor.
 

 “Comparison is the thief of joy."
“Karşılaştırma, hayattan aldığınız keyfi sizden çalar.”

Theodore Roosevelt

 
Peki bu bize zarar veren, ve hayattan keyif almamızı engelleyen “karşılaştırma alışkanlığını”, evet bu bir alışkanlık, nasıl bırakabiliriz?

1- Karşılaştırma yaptığını fark et ve bunu bırakmayı iste 
Her kötü alışkanlığı bırakmanın ilk adımı gibi, burada da önemli olan ilk adım, bunu yaptığını, sana verdiği zararı fark etmek ve bırakmayı istemek.
Karşılaştırma yaptığında genellikle gerçekleşen döngü:
-Kendini yetersiz hissetmek,
-Karşılaştırdığın, kıskandığın için kendini suçlamak,
-Suçlama hissini sevmediğin için kızgınlığa geçmek ve sonra yine yetersizliğe geri dönmek.
 
En çok hangi anlarda karşılaştırma yapıyorsun?
En çok kimlerle kendini karşılaştırıyorsun? 

Bunları sapta.

2- Dur ve odak değiştir 
Çoğumuz hala “Anın gücü”nün farkında değiliz. Her an, her saniye bir seçim yaparak hayatımızın yönünü değiştirebiliriz. Geçmişte ne olduğu onu devam ettirmeyi seçmediğin sürece seni şu anda etkilemez. En çok hangi anlarda bunu yaptığını fark ettikten sonra o anlarda daha “dikkatli” ol. Daha “farkında” ol. Ve içindeki o vıdı vıdı yapan ses – EGO- seni karşılaştırma oyununa götürmeye çalıştığında başka bir seçim yap ve o tarafa gitme.
 
Sosyal medyadasın, illaki o kişiyi kaç kişi takip ediyor diye bakmak istiyor o vıdı vıdı ses. Farkında ol. Karar ver. Bakarsan daha iyi hissedecek misin? Hayır.
Odak değiştir ve mutlu olmayı, keyif almayı seç!
Ya bir paylaşım yap, ya güzel bir müzik aç, ya da arkadaşına mesaj at. O oyunu oynamamayı seç. 
 
Bunu yapmadın, fark etmedin. O hesabı inceleyip karşılaştırma yapmaya başladın. Enerjin 3 dakika öncesine göre oldukça aşağıda. Kendini depresif, yetersiz ve üzgün hissediyorsun...
Şu anda seçim yap.  “Ben bu oyunu oynamayacağım” de ve yine hemen odağını değiştir.
Enerjini korumayı seç! Keyifli olmayı seç!

3- Takdir etme alışkanlığını geliştir 
Karşılaştırmanın panzehiri "takdir etmek"tir.. 
Kimler takdir eder?
Kendine güvenen, onda yeterince olduğuna inanan, başkasındaki iyiyi görmekten korkmayanlar.
Başkasının iyi olması, ona kendini kötü hissettirmeyenler;)
Bir alışkanlığı bırakmanın en iyi yolu nedir?
Yerine yenisini koymak;)
Hergün en az 3 şey için kendini takdir et ve yine gün içinde çevrene en az 10 kez takdirde bulun. Onlardaki iyiyi ve güzel yaptıkları şeyleri gör. Bu sana sende de olduğu hissini verecek çünkü sende olmayan birşeyi veremezsin;)
 
Karşılaştırma yapmak, bir alışkanlıktır. 
Ve tıpkı sigara ya da alkol alışkanlıkları nasıl bırakılabiliyorsa sen de bunu bırakabilirsin.
Yeter ki: 
-Önce fark et ve bunu bırakmayı iste
-Dur, odak değiştir
-Yeni alışkanlık geliştir 
Sen hayattan keyif almayı hak ediyorsun!

Düşüncelerini, uyguladıkça fark ettiklerini ve kendini hangi konularda takdir ettiğini duymayı heyecanla bekliyorum. "Karşılaştırma alışkanlığını bırakmayı seçmek", ilk takdir maddesi olabilir;) Lütfen aşağıdan benimle paylaş, duymayı & okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 
Bülteni paylaşıp arkadaşlarının da karşılaştırma alışkanlığını bırakmalarına yardımcı olmak ister misin? Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsin.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil


Sen değişirsen dünyan değişir

Enerji Vampirlerinden Nasıl Korunursun?

Var mı şu anda hayatında bir enerji vampiri?
Hani onunla konuşmadan önce gayet enerjin ve keyfin yerindeyken sonra enerjinin çekildiğini hissettiğin, yanından ayrıldığında kendini tükenmiş hissettiğin...
Ailenden biri mi, iş arkadaşın mı yoksa yakın arkadaşın mı? Belki de henüz onun saldırısına uğramadığın için onun farkında değilsin. Çünkü zamanı gelip de senin peşine düşene kadar kendilerini çok da iyi saklayabilir enerji vampirleri.
Sana yapıştıklarında ise bir anda kendini; özgüven eksikliği, utanç, kendini beğenmeme ve yüksek stresle mücadale ederken bulabilirsin...

Enerji vampirleri eğer çok yakın çevremizden değilse arkamıza bakmadan yürümek gibi bir seçeneğimiz var. Belki bir partide tanıştığın birisinin yanından ayrıldığında tüm enerjinin çekildiğini hissettin, o zaman onu bir daha görmemek gibi bir lüksün var. Peki ya bu enerji vampiri yakınındaki birisiyse?
Yakın arkadaşın, ailenden biri ya da sürekli iletişimde olmak zorunda olduğun iş arkadaşın ise? İşte o zaman enerjini nasıl koruyacağını çok iyi bilmek zorundasın.
Aşağıdaki 5 maddeyi oku ve hemen uygulamaya başla. Enerjin, en önemli sermayen.
...............

1- Tarafsız bir arkadaşa danış
Enerji vampirlerinin en güzel özelliklerinden biri sana kendini suçlu hissettirmek ve seni şüphe enerjisi ile baş başa bırakmaktır. Böyle anlarda danışabileceğin, fikirlerine güvendiğin ve sana tarafsızca yol gösterebileceğini bildiğin bir arkadaşın olsun.

2- Kendini "birinci" sıraya koymak
Enerji vampiri sana "kendini düşündüğün" için kendini kötü hissettirmeye, seni manipüle etmeye çalışacak. Eğer enerji vampirlerine karşı kendini korumak istiyorsan, öncelikle kendine ve enerjine değer vererek başlamalısın.

3- "Hayır" da çok güzel bir cevaptır
Sevgili hocam Marianne Williamson'dan bu cümleyi duyduğumda çok etkilenmiştim. Ne kadar güzel bir mantra değil mi? 
Bize hep "Evet" güzel bir cevap diye öğretilmiş; hayır demek ise yanlış, kötü ve suçluluk gerektiren bir seçenek olarak gösterilmiş. Ama bunun değişme zamanı geldi;)
Ben karşımdakinin bana "Evet" derken kendisini zor durumda bırakmasını, istemeye istemeye sırf suçlu hissettiği için birşeyler yapmasını istemem. Peki ya sen?
Yani normal bir insan, senin enerjini emmek için o ortamda olmayan ve seni seven biri, senin "Hayır" cevabını anlayabilir. Çok sevmek zorunda değil ama anlar;) 
Bir enerji vampiri ise; seni suçlayacak, trip atacak ya da büyük kavgalar çıkaracaktır.
Karşındaki enerji vampiri ise o zaman daha da mutlu olmalısın değil mi ilk etapta "Hayır" dediğin için;)
Hayır deme hakkını kendine ver. Evet nasıl bir seçenekse Hayır da bir seçenek. Hayır kelimesini yanlış olarak sana göstermeye çalışanlar sadece senin onlara hep Evet demenden kazancı olan kişiler, bunu unutma.

4- Sınırlarını belirle
Yakın arkadaşlarınla, aile üyelerinle hatta sosyal medya ile; hepsi ile ilişkini tek tek ele al ve sınırlarını belirle. Kurallarını koy. Bunu karşı tarafa tek tek açıklamak zorunda değilsin, sen bil yeter ki! O telefon konuşması maksimum kaç dakika sürecek? Belirle.
Seni eleştirdi mi? Ne yapacaksın o mesajın karşılığında?
Önümüzdeki hafta o buluşmaya gidecek misin?
Herkes ne istemediğini konuşuyor ama nasıl bir ilişki olması gerektiği üzerinde çok da düşünmüyor. Hele ki bu kişiler ve aranızdaki ilişki uzun zamana dayanıyorsa.
Eline kağıdı kalemi al, bu kişinin adını yaz ve onunla ilişkinin nasıl olmasını istediğini yazmaya başla. Bu bir film senaryosu olsaydı nasıl görünmesini istiyorsan ekranda yaz. 
Not: Bir çok kişi hep karşı tarafın değişmesi üzerine temennilerde bulunarak ve gücünü vererek günlerini geçiriyor. Onlardan olma. Yazının başlığı "Enerji vampirlerinden nasıl korunacaksın?" yani konumuz sensin. Burada önemli olan senin sınırların, senin yapacakların ve senin yapmayacakların;)

5- Profesyonel destek al
Eğer enerji vampirinin hayatındaki varlığının farkına vardıysan fakat yukarıdaki maddeleri uygulamaya geçemiyorsan, artık sadece iyi niyetli ve sana destek olan arkadaşın da ötesinde profesyonel desteğe kendini açmalısın. Bu konuda sana rehberlik edebilecek, sana kendini korumanda ve kendi gücünü fark edip, kendini sevmen, sınırlarını koyman, kendini seçmen konusunda yardımcı olacak biriyle bu süreci çok daha kısa sürede atlatabilirsin.

Sen ışıksın. Fakat senin görevin kendini tüketerek başkalarını ışıldatmak değil. Işık olduğunu hatırlamak, başkalarının da ışık olduğunu bilmek ve ışıldayarak onlara da ilham olmak.

Daha önce bir enerji vampiri ile bir ilişkin oldu mu? Sen kendini nasıl korudun? Bu maddelerden en çok hangisini sevdin? Lütfen aşağıdan benimle paylaş, duymayı & okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 
Bülteni paylaşıp arkadaşlarının da enerji vampirlerine karşı korunmalarında yardımcı olmak ister misin? Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsin.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil


Sen değişirsen dünyan değişir

Senin için en doğru kararı nasıl vereceksin?

Her dakika karar veriyorsun. Bu bülteni açarken de bir karar verdin mesela;) Bugün sabah nasıl giyineceğine karar verirken de. Bugün kimlere "Günaydın" diyeceğine karar verirken de:)

Bu kararların bir kısmını düşünmeden yani otomatik pilotta veriyorsun. Bir kısmını ise "üzerine düşünerek". Örneğin sana sorsam; kıyafetini nasıl seçtin diye, hatırlayabiliyor musun? :)

Geçenlerde bir arkadaşımla konuşuyorduk. Kafası çok karışmıştı. Bir konuda karar vermeye çalışıyor, her cümlesinin sonuna bir "ama" ekleyerek devam ediyordu. Biliyorsun di mi öyle anları? ;) 
Bütün mücadelesi "doğru kararı" vermek içindi.
Peki doğru karar nedir?
Doğru karar, seni "hayallerindeki hayata" ulaşman konusunda destekleyen karardır!
Doğru karar, senin için en rahat olan değil, seni olmak istediğin yere taşıyan karardır!

Dinledikten sonra ona tek bir soru sordum:
"Kendine güvenen SEN, ne yapardın, bu konuda nasıl bir tepki verirdin?"

Arkadaşımın "kendine güven" konusunda çalıştığını biliyordum. O zaman bugünkü kararı, gelecekte olmak istediği kişinin özellikleriyle değerlendirmesinden "daha doğru" bir yaklaşım olabilir miydi?
"Ah şimdi fark ettim senin "değişim bir anda olabilir" derken ne demek istediğini." dedi.
Her an, her saniye Evren bize fırsatları, seçenekleri sunuyor. Ve her bir adımımızda ya olmak istediğimiz kişiye, olmasını istediğimiz hayata yaklaşıyoruz, ya da uzaklaşıyoruz. 

Gel seninle bir egzersiz yapalım.
Kararsız kaldığın bir konuyu seç önce.
Seçtin mi?
............................
Tamam, hazırsın:)

Şimdi sana ilk sorum:
Hayallerini düşündüğünde, onlar gerçekleştiğinde nasıl biri olacağını, nasıl bir karakterin, nasıl bir hayatı yaşayış şeklin olacağını açık açık yazmanı istiyorum.
............................

Şimdi ikinci soru:
Bugün kararsız kaldığın o konuda, yukarıda yazdığın sen ne karar verirdi? Bunu düşün ve uygula.
............................

En büyük engelin, bugün bugünün şartlarının seni yönetmesine izin vermen. Geleceğin farklı olmasını istiyorsan bugün o gelecekteki senden ne bekliyorsan onu yapmalısın.

Huzurlu SEN bu konuda nasıl tepki verirdi?
Aşık  SEN şimdi nasıl davranırdı?
Rahat  SEN hangi seçenekte karar kılardı?

İç sesim mi, Ego mu?
Kalbim mi, Zihnim mi?
Bundan sonra kararsız kaldığın konuda ne yapacağını biliyorsun. Kendine sor:
"...................... olan  SEN ne yapardı?"

Bugün hemen bunu uygulamaya başla. Ve aynen arkadaşımın dediği gibi, değişimi hemen şu anda başlat.

Düşüncelerini, bu yöntemi hangi konuda uyguladığını ve neler fark ettiğini çok merak ediyorum. Lütfen aşağıdan benimle paylaş, duymayı & okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 
Bülteni paylaşıp arkadaşlarının da doğru karar vermesine yardımcı olmak ister misin? Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsin.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil


Sen değişirsen dünyan değişir

Ya herşey ters gidiyorsa? -Bu 3 adımı hatırla-

En son ne zaman "herşeyin üst üste geldiği" bir dönem yaşadın?

Moralin bozuk, işler ters gidiyor. Sen birşeye tutunmak istiyorsun ama o da ters gidiyor.
Merkür mü geri gidiyor?
Murphy Kuralı mı?
...............
Hepimizin hayatında böyle dönemler olabilir ve önemli olan, fark yaratan, bu dönemleri nasıl geçirdiğimiz.
Sana bu dönemler için ışık olması için aşağıda 3 bakış açısı paylaşıyorum. Lütfen oku ve düşüncelerini benimle paylaşmayı unutma. 

1- Etiket koymayı bırak
Yaşadığımız olaylara "güzel" ya da "kötü" diye etiketler vermeyi seviyoruz. Negatif -beklediğimiz gibi olmayan- bir deneyim yaşadığımızda hemen moralimiz bozuluyor, yaptığımız şeyleri bırakmak istiyoruz, Evren bizi sevmiyormuş dramasına kapılıyoruz:)
Kabul edelim, geleceği görmüyoruz. Bilmiyoruz ki "şu anda" kötü diye yorumladığın bu durum sana nasıl kapılar açacak?

Eskiden o anda "kötü" diye yorumladığın ama sonradan geriye dönüp baktığında "iyiki olmuş" dediğin neler var?

2- Evren ile ilişkin
Evren ile ilgili en temel düşüncelerimiz, ona verdiğimiz sıfatlar; böyle dönemleri nasıl atlattığımızı birebir etkiliyor.
Örneğin; Evren'i, cezalandırmayı seven, seni teste sokan, umursamaz olarak görürsen, bu dönemlerde çok daha kolay arabeske bağlarsın.
"Niye benim yanımda değil?"
"Acaba ne yaptım da bunlar benim başıma geldi?"
Çekim Yasası hiç durmadığına göre, sen bu soruları sordukça nasıl bir enerjiyi alanına dahil ediyorsun?

Evren, en iyi arkadaşım.
Evren, beni çok seven ve sadece iyiliğimi isteyen bilge.
Evren, beni seviyor.
Bunlar benim inandıklarım ve hergün tekrarladıklarım. Sevdiysen sen de al, tekrarla:) Senin başka böyle tanımlamaların var ise, lütfen paylaş bizimle.

"Hayat bana olmuyor, Hayat benim için oluyor"
Bu cümleyi duyduğum andan beri kalbimde baş köşeye oturdu. Beni negatif deneyim dediğim anlarda öyle güzel kendime getiriyor ve hızlıca içinden geçmemi sağlıyor ki.
Beğendin mi? Hemen yaz bir kağıda ve sürekli görebileceğin bir yere koy;)

3- Destek al - Kendine sevgi & ilgi ver
En çok gördüğüm şey, negatif bir deneyim içerisinden geçerken, kendini suçlamak ve daha da kötü hissetmek!
Ayağı taşa takılıp düşmüş bir çocuğa ne yaparsın?
Vereceğin tepki ne olur?
Neden kendine daha yumuşak olamıyorsun?
Zor bir dönemden geçebilirsin. Herkes geçiyor hayatının bir döneminde.
Tıpkı o çocuk gibi, senin de o dönem asıl ihtiyacın olan "ilgi, sevgi, destek".
Önce kendine bunu ver.
Sonra, sana bunu verebilecek bir çevren olsun.
Eğer "yok ki" diyorsan, onu oluşturmaya başla. Demek ki daha farklı insanları hayatına alma zamanı gelmiş;)

Senin böyle zamanlar için yol planın var mı? Yoksa bu 3 maddeden hangilerini uygulayacaksın? Lütfen aşağıdan benimle paylaş, duymayı & okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 
Bülteni paylaşıp arkadaşlarının da böyle zamanlarda kendilerini daha hızlı iyileştirmelerine yardımcı olmak ister misin? Aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak bülteni arkadaşların ile paylaşabilirsin.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil


Sen değişirsen dünyan değişir

Son 10 Bültene aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Geçmiş Bütün Bültenlerin Arşivine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Keyifli izlemeler!