Kendine Format Atmaya Hazır Mısın?

2016 nasıl başladı?

31.12.2016 geldiğinde çılgınlar gibi dans edip, ne kadar mükemmel bir seneydi diye şükretmenizi duymak için sabırsızlanıyorum!

Ve bu niyetin bir parçası olması amacıyla yola çıkan pazartesi bültenleri tam gaz sizinle buluşmaya devam ediyor...

Yukarıdaki fotoyu beğendiniz mi? :)

"Çocukluğunda aldığın kararlardan, programlanmandan sorumlu değilsin. Fakat artık bir yetişkin olarak bunları düzeltip / düzeltmeme sorumluluğu %100 sana ait. Başkalarını suçladığın anda değişim gücünü bırakıyorsun."

2016'da hayatınızda sevdiğiniz şeyleri devam ettirmeye ve size hizmet etmeyen alanlara format atmaya hazır mısınız?

Hep beraber birşeyler öğrendik, mesela; çocukluğumuzun bizi sınırlandıran inançlarımız üzerinde etkisi olduğunu, ilişki yaşadığımız kişileri seçerken aile bireylerimizin benzerleri veya tam zıtlarını seçtiğimizi, kendimizi yetersiz, çirkin, başarısız bulma kararlarımızı alırken ailelerimizin bize davranışlarının, sözlerinin etkisi olduğunu.

Hatta ne kadar paramız olup olmadığı, paraya izin verip vermememizin bile çocukken aldığımız kararlarla bağlantısı olduğunu öğrendik.

Farkındalık çok güzel bir adım, başlangıç noktası!

Peki ya sonrası?

Eğer bu noktada kalırsak sadece "öğrenmiş" oluruz, hatta belki onları suçlayarak kurban rolünü yaşarız ve gücümüzü bırakırız.

Kişisel Gelişim ile ilgilenen birçok kişinin maalesef takıldığı nokta "problemi" aramak, "problemi" bulmak ve "problemi" konuşmak.

Sürekli sorunu, sorunun nereden geldiğini, nelere sebep olduğunu konuşmak konuşmak ve konuşmak!

Egonun taktiği; hem çabalıyormuşsunuz gibi hissettiriyor hem de hala bildiği, güvenli alanda hareket ederek aynı döngüyü sürdürüyor.

Bir onkoloji uzmanının kanseri tanımlamasına benziyor, "vücudun aklı karışıyor ve tümörü korumaya başlıyor"...

Bilgisayarınıza virüs girdiğini düşünün.

Ne yaparsınız?

Belki "Ya nereden kaptım acaba, tekrarlamasın" dersiniz ama sonra tekrar onu çalışır hale getirmeyi düşünürsünüz değil mi? İçindeki korumak istediklerinizi seçer ve doğru çalışmayan yerlere bir format atarsınız;)

Haydi gelin hizmet etmeyen düşüncelere format atmaya uzun süredir sizinle olan düşüncelerden başlayalım!

1- SINIRLANDIRAN DÜŞÜNCELER (İNANÇLAR)

 

Evet, tahmin etmişsinizdir, biraz yazmalı çizmeli bir bülten var bu hafta. Öncelikle 2016 için belirlediğiniz "Gelişim Alanlarını" listeleyin, yani bu sene için ne hedefleriniz var?

Kategorileri yazın.

Aşk, İş, Sağlık, Beden, Para ... gibi

Sonra her birinin altına "Ailenden bu konuda neler duydun/gördün?" sorusunun cevaplarını yazın. Burada özellikle "negatif" yani şu anda hizmet etmeyen sınırlandıran düşünceleri yazın.

Örneğin aşk hayatınızda ilerleme istiyorsunuz ve bunu düşünürken soruyu okuduğunuz anda aklınıza küçükken duyduğunuz "Aşk yoktur, bitiyor" cümlesi geldi ve siz bunun gerçek olmasını istemiyorsunuz, yazın.

Filtrelemeyin, bu yazı sadece sizde kalacak, açık olun kendinize.

Korkmayın, burada niyetiniz aileye saydırmak, onlar için kötü düşünmek değil. Sonuçta onlar da başka inanç sistemlerinden etkilendi. Amacımız onlara kızmak, kurbanlığı yaşamak değil. Şu anda istediğimiz tek şey bizi sınırlandıran kalıplardan çıkmak.

Antik Yunanlılar Egoyu şöyle tanımlamış: "Kendimiz hakkındaki yanlış düşüncemiz, kim ve ne olduğumuzu tanımlayan bir yalan". ! :)

Aşk

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

İş

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

Sağlık

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

Para

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

-Sınırlandıran Düşünce

Şimdiiiii... Öncelikle, bunları görüp dehşete kapılmıyorsunuz:)

Listeye baktıktan sonra 3 defa derin nefes alıp bırakın ve o rahatlamayı hissedin!

Bunları fark edip gelişim noktalarını saptıyorsunuz, hazine bulmuşsunuz gibi düşünün;)

Bir danışanımla seans sırasında benzer çalışma yaptığımızda egoyla dalga geçen çok tatlı bir tepki vermişti; "Oooo, ben bunları bunları düşünüyorsam çok normal şu anda böyle olaylar yaşamam" ve ardından birkaç egzersizle bile en önemli kalıpları değiştirdikçe omuzlarından kalkan yükü ve değişimi görmek çok güzeldi.

Egonun görevini hatırlayın, geçmişi bugünde tekrarlamak ve geleceğe projekte etmek!

Geçmişteki duyduklarınızın, yaşadıklarınızın bugününüzü etkilemesine izin vermek istemiyorsanız çocukluğunuzdan beri onlarca kez izlediğiniz filmi artık yenisiyle değiştirme zamanı gelmedi mi? "Çok fazla, altından kalkamam" dememeniz için şimdi çalışma alanınızı daraltacağız.

Yazdığınız cümlelerin yanına size ne kadar GERÇEK geldiklerini yazın (1-10 skalasında);

1-"Ehhh yok ya inanmıyorum"

10-"Bunun gerçek olmasını istemiyorum ama bu bana %100 gerçek geliyor"

2- YENİ CÜMLELERİNİ YAZ

Değiştirmek istediğiniz, sınırlandıran cümlelerin yanına yeni cümlelerinizi yazın. Örneğin: Sınırlandıran cümle: "Para zor kazanılır"

Öncelikle kocaman bir çarpı atın bunun üzerine sonra da yazın:

Yeni cümle: "Rahatlıkla para kazanıyorum"

Eğer yeni cümleye çok direnç hissediyorsanız, yazmak bile zorsa sizin için,"Paranın zor kazanıldığı inancımı bırakıyorum" yazın.

3- DEĞİŞTİR

Herbir kategoriden en yüksek nota sahip olan düşünceyi seçin. Birden fazla aynı yüksek not var ise iç sesinizi takip edin ve bir tanesini alın! Her seferinde odaklandığınız bir konuyu dönüştürürsünüz ve dönüştükçe inancınız artar ve tekrar tekrar listeye geri dönüp üzerinde çalışabilirsiniz.

Sizi sınırlandıran düşüncelerizi buldunuz, yeni cümlenizi oluşturdunuz, şimdi değişim zamanı!

Bu noktada teknikleri kullanmaya ihtiyacınız var.

3 Teknik

-Vizyonlama: Yeni cümlenizi yaratıcı vizyonlamanın içerisinde düşünerek bu düşünce kalıbını değiştirebilirsiniz! Örneğin kendinizi rahatlıkla para kazanırken vizyonlamaya başlayabilirsiniz. Unutmayın beyin vizyonlanan ile gerçeği ayırt edemiyor; bir süre sonra eski kalıp zayıflayıp yeni düşünce güçlenecek!

-EFT: EFT'yi özellikle spesifik olayları hatırladığınız yerde kalıcı ve hızlı sonuçlar almak için kullanabilirsiniz.

-Örneklendirmek: Eski düşüncenin doğru olmadığını / Yeni düşüncenin doğru olduğunu gösteren örnekler bulmak (30 gün boyunca hergün bir örnek)

"Zengin insanlar kötüdür, bencildir" diye değiştirmek istediğiniz bir cümle var ise mesela bunun doğru olmadığını gösteren örnekleri hergün bulmak gibi.

Hatırlatma: Bu çalışmayı yaptıysanız ve o liste oluştuysa ailenize, geçmişe, hatta kendinize karşı kızgınlık duyma ihtimaliniz yüksek.

Şunu hatırlayın kızdığınız sürece yine gücünüzü sahiplenmiyorsunuz. Ve kimin hatalı olduğunun bir önemi yok, içinizde kızgınlık, kırgınlık taşıdığınız sürece gerçek size izin vermiyorsunuz.

Sadece bunu hatırlayın! ve kendinize şu mantrayı söyleyin 

"Bugün bu hikayeye farklı bakmayı seçiyorum."

Haydi şimdi bir kere daha seçim yap!

Nasıl bir SEN olmak istiyorsun?

Nelere inanmak, neleri yaşamak istiyorsun?

Egzersizi yaptınız mı / yapmayı planlıyor musunuz? Virüslere format atmakla ilgili hisleriniz, düşünceleriniz neler? 

Duymayı çok isterim, aşağıdan paylaşmak ister misiniz?

Daha az kork, Daha çok SEV ve Daha fazla İZİN VER❤️

Sat Nam,

Sevil