Bunu yapmayı bırakmasaydım hala aynı yerdeydim 😱

10 yıldan uzun süredir kişisel gelişim hayatımın bir parçası. Ve bu yolculuğun öyle bir dönemi vardı ki, çamura saplanıp patinaj çeken bir araba gibiydim; aynı yerde sayıyordum...

Öyle muhteşem bir düzenin parçasıyız ki, ne ararsak onu veriyor bize. Tıpkı telefon açmak gibi. Ayşe'ye ulaşmak için Ayşe'yi ararsın di mi? Burak'ı değil.

O bahsettiğim dönemde sürekli olarak "problemi arıyordum", "problemi bulmaya çalışıyordum", "problemin özelliklerini anlayıp sonra da bunu saatlerce konuşuyordum" :) 

Sonuç; Evren bana "o problemi" vermeye devam ediyordu. Bu ister "borç" olsun, ister "ilişkimin olmaması" olsun, ister "beni anlamayan insanlar" olsun!

Farkındalıkla ilgili en büyük karmaşalardan biri bu; bizi sınırlandıran düşüncemizi, kendimize çizdiğimiz sınırı ya da hayatımızdaki tekrar eden döngüyü buluyoruz kiiiii bu çok önemli bir parça. Bulmacanın kilit noktalarından biri ama BULMACANIN KENDİSİ DEĞİL! :) Önemli olan onu fark ettikten sonra artık seçim yapmak ve "Ben bu oyunu oynamayı bırakıyorum" demek!

Eğer bu dediğimi yapmazsan hayatını o bulmaca yaparsın. Kişisel gelişim diye görünen bu problemi bulma, onunla oynama oyunu hayatın olmaya başlar. 

Peki ne yapacaksın?

Neden mutsuz olduğunu, seni sınırlandıran düşünceni, kendine koyduğun bariyeri saptadıysan; çözümü konuşmaya başla artık.Çözümü seç, çözümü konuş, çözümü hayal etmeye başla. Açsın mesela; ne yaparsın? "Acaba ben niye açım, acaba neden acıktım, bak bak boş boş oturmasaydım, dur ya belki de bu yüzden açım" diye saatlerce konuşmaya devam mı, yoksa kalkıp karnını doyurmak mı? 

Bu dediğim eğilim beyninin çalışma şekli o yüzden yalnız değilsin. Çünkü bir problem yaşadığın zaman beynin sorunun nedenini bulmaya çalışıyor ve o anda anlık bir rahatlama hormonu salgılıyor; "Sorunum var ve onunla ilgileniyorum". Fakat bu noktada uzun süre kaldığında konu çözüme ulaşmak yerine sorunu yaşamak oluyor. O yüzden konumuz kaçmak, yok saymak, hehehhehe ben süperim diye içinde birşeyler rahatsız ederken üstünü kapatmak değil; konumuz sorunu gör, fark et ve sonra çözümü seç.

"Geçmiş seni geleceğe götürmeyecek"

Bu hafta bol bol hayallerini konuşmaya var mısın?
İstediğin hayatı konuşmaya başla, nereye doğru ilerlediğini, ilerlemek için hangi adımları attığını, isteklerini!
O isteği gerçekleşmiş olan Sen şu anda nasıl hissederdi, neler konuşurdu, neler yapardı, nasıl davranırdı? Öyle olmaya başla.
Sormaya başla Evren'e; "Ben ............. yı istiyorum, bunun için ne yapmalıyım?"
Ayşe ile konuşmak istiyorsan Ayşe'yi arama zamanı;)

Düşüncelerini lütfen benimle aşağıdan paylaş.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

 

Bu yazının daha çok kişiye ulaşmasını sen de ister misin?
Aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak paylaşabilirsin.
Canlı Yayınlar, Soru-Cevaplar ve çok daha fazlası için seni de bekliyoruz! 
Yaratım Kulübü