Bir daha birisi seni eleştirdiğinde bu 2 şeyi yap 👉

IMG_8298.JPG

Bu hafta seninle çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konu hakkında konuşmak istiyorum; eleştiri!

Eleştiri artık bir virüs gibi. Bağışıklığın varsa, o sırada güçlüysen bazen işletim sistemin hemen yakalayıp etkisiz hale getiriyor, fakat eğer o an hazırlıklı değilsen, seni etkisi altına alıyor: Enerjini düşürüyor, kendinden şüphe etmene sebep oluyor ve kesinlikle özgüvenine zarar veriyor. 

Ve bu öyle bir alışkanlık haline gelmiş ki; her yerde! Aile, ikili ilişki, iş yeri, sosyal medya!
-Paylaştığın resmin / paylaşımın altına gelen yorumlar
-"Senin iyiliğin için ....." maskesi altında, senin cesaretli adımına gelen korku dolu tavsiyeler
- Spor programında pozisyon değerlendirir gibi "Böyle yapmasaydın" ya da "Böyle yapsaydın"lar
-O konuda hiçbir bilgisi, tecrübesi ya da birikimi olmadan, senin yaptıklarının 10'da 1'ini yapmadan; yaptıklarını yetersiz görenler
-Fiziksel / Duygusal olarak sana kendini yetersiz hissettiren cümleler
............
İşin garip yanı, eleştiren kişi buna hakkı olduğunu, hatta bazen de geri bildirim adı altında bunu yaptığını söyleyebiliyor öyle değil mi? :))) Önce farklı durumları birbirinden ayıralım; eğer ki sen bir kişinin fikrini sorduysan ve o seninle düşüncelerini paylaştıysa bu başka bir başlık. Hatta o noktada da, eğer duydukların hoşuna gitmiyorsa unutma; onlar onun düşünceleri, "gerçek"ler değil;)

Gelelim, birisi hiç yoktan ortaya çıkıp seni eleştirdiğinde, senin hevesini kırdığında, senin enerjini düşürdüğünde ne yapacaksın?

1- Birisi sana saçma sapan davranıyorsa bu onunla ilgilidir, seninle değil. Mutlu insan başkalarını aşağıya çekmek istemez.

Dikkatli bak! Ortalıkta sürekli her yapılana bir kalıp bulan, birçok kişinin "ne kadar güzel" dediğine, Dünya'nın en anlamsız ve kırıcı yorumlarını yapanlar; gerçekte sadece kendi iç dünyalarını dışarıya yansıtıyorlar. Kendi eksiklik, yetersizlik, utanma, kendini ufak hissetme duygularıyla yüzleşip, onu iyileştiremedikleri için; o duygulardan kaçmak istiyorlar. Peki bunu en güzel nasıl yapacaklarını düşünüyorlar? Tabii ki eleştirerek. Böylece kendine anlık bir rahatlama sağlıyor; seni aşağıya indirerek kendini yukarıda hissediyor; sahte bir ağrı kesici gibi. Onların duygusal ağrı kesicisi oluyorsun yani :) Fakat tabii bu hastalığı iyileştirmiyor. İçlerindeki o hırçınlık, kızgınlık, öfke (eksik, yetersiz, utanmış hissetmekten gelen) hala orada. Hatta daha sonra farkında olmadıkları bir suçluluk hissi de içeride onları rahatsız ediyor. Çünkü sana saldırırken aslında kendilerine de saldırıyorlar. Böylece kendini sevmeme, yetersiz hissetme hissi gittikçe büyümeye devam ediyor.
Sonuç; eleştirmek hem onlara kendilerini daha da kötü hissettiriyor, hem de eğer sen onun eleştirilerin aslında onlarla ilgili olduğunu hatırlamazsan, seni de aşağıya çekiyor.

Bundan sonra birisi seni eleştirmeye kalktığında, kendine şunu hatırlat:Bu onunla ilgili benimle değil. Bu onun mutsuzluğunu dışarı yansıtma şekli. Mutlu insan karşısındakini daha da mutlu etmeye çalışır.

Not: Bu madddeyi sen de bir başkasını eleştirdiğini fark ettiğin anda kendini durdurmak için de kullan. "Neden şu anda onu eleştirmek istiyorum? Kendimi nerelerde eksik hissediyorum da bunu yapma ihtiyacı duyuyorum?" 

2- Başkasına ilgi / sevgi ver

Eleştirildiğimiz anda karşı tarafa atak yapmak isteriz.
-Bana nasıl öyle söyler!
-Ona kim olduğumu göstericem!
-O yanlış ben doğruyum, anlayacak!
........

Çünkü eleştirildiğimiz anda kendimizi kötü hissederiz; hayal kırıklığı, acı, sevgisizlik.... Ve ilk refleksimiz karşı tarafa saldırmak olur ki bu bizi yine negatif enerji frekansında tutmaya devam eder; ya da kendimizi o negatifliğin içinde kurban olarak hissedip başkalarına dert yanıp yine düşük frekansta kalmaya devam ederiz.

Bu negatif döngüden çıkmanın en güzel yolu; senin o anda ihtiyacın olan şeyi (sevgi, ilgi, destek...) etrafındakilere vermen. Böylece güzel ve yüksek frekanslı bir enerjide olmayı seçtiğin için yaptıkların seni yukarı çıkaracak. Evet, Çekim Yasasını kullanma zamanı! :) O negatif döngüden çıkıp enerjini ve frekansını değiştir; böylece yaşadıkların değişsin! Unutma:

1- Birisi seni eleştiriyorsa bu senin değil, onun bir problemi olduğunu gösterir
2- Sevgi ver, ilgi ver, destek ver ve kendi enerjini yükselt

Sonrası ise Evren'in işi: Değişen enerjine uygun olan durumları sana getirmek!

Bazen Koray sosyal medyadaki tuhaf bir yorumu görüyor, ya da bazen danışanlarım soruyor; "Sevil, ne yaptın sinirlendin mi? Ne yazdın?"
Tabii ki ilk okuduğum anda canım sıkılıyor. Hatta eskiden ilk maddeyi henüz tam anlamadığım zamanlarda bu can sıkıntım daha da uzun sürüyordu. Fakat artık, o ilk andaki hislerden sonra önce bunun karşı tarafın kendi problemlerinden ve acısından geldiğini hatırlıyorum (hatta onlar için üzülüyorum), sonra da hemen o mesajı, yorumu silip en güzel yaptığım şeyi yapıyorum; birilerine yardım ediyorum:) Ve şimdiye kadar hiç şaşmadı, bunu yaptığım her sefer; ardından çok çok güzel gelişmeler yaşadım! Harika haberler, yeni danışanlar, muhteşem referans yazıları ya da teşekkür emailleri.

Böylece artık "eleştirilmeye" karşı bağışıklısın! :) Düşüncelerini ve bu 2 adımı kullandıktan sonra neler yaşadığını lütfen benimle paylaşmayı unutma.

Bu 2 maddenin yardımcı olacağını düşündüğün arkadaşlarınla bu bülteni aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları aracılığı ile paylaşıp onların da bağışıklığının artmasını sağlayabilirsin:)

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

xoxo
 

Canlı Yayınlar, Soru-Cevaplar ve çok daha fazlası için seni de bekliyoruz! 
Yaratım Kulübü