Negatif hissetmen neden aslında o kadar negatif değil? 😃

En çok aldığım sorulardan biri: "Nasıl negatif hissetmem / Nasıl her zaman pozitif hissedebilirim?"
Cevabım biraz şaşırtıyor:)
"Sen zaten hep iyi hissettiğin bir yerden geldin. İnsan olma deneyimi ise yanında bu negatif hissetmeleri getiriyor" ve ardından devam ediyorum:
"Hem bu hisler sandığın kadar kötü değil, ve bu yaratım yolculuğunun en önemli parçalarından biri!"

Bu sorunun geldiği yeri çok iyi anlıyorum; çünkü ben de oradaydım:) Hayatında kendini kurban gibi hissettiğin, hayatını değiştiremiyormuş ve güçsüzmüş gibi bir yanılgıyı yaşadığın dönemden çıkıp; içindeki gücü keşfedip istediklerini yaratabileceğini anladığında, sen değiştiğinde dünyanın değiştiğini deneyimlediğinde, pozitif hissedip Evren'in enerjisi ile hizalandıkça yaratımlarına izin verdiğini gördükçe, "hep" pozitif hissetmek istiyoruz. Ama dediğim gibi öncelikle biz zaten "insan olma deneyimini" yaşamayı seçip geldik, ve bu oyunun içinde bu negatif hislerin de olacağını biliyorduk, buna imzamızı attık:) Çünkü bu hisler aslında bu oyunu macera ve yaşanılır deneyim yapan şey! Nasıl mı?

1- Negatif hissettiğin anda bile, aslında yeni ve pozitif siparişin Evren'de hazırlanmaya başladı!

Evren'de bir sorun oluştuğu anda, çözüm de yaratılmıştır! Yani sen negatif hissettiğin anda aslında çok çok çok daha iyi hissedeceğin o konuyla ilgili pozitif siparişin Evren'de hazırlanmaya başlıyor.

Yani; yalnız olmaktan sıkıldığında, işin artık eskisi kadar seni heyecanlandırmadığında ya da banka hesabındaki tutar seni rahatsız ettiğinde aslında Evren'de "bu durumların zıttı" şartlar oluşmaya başladı.

"Peki o zaman neden herkes pozitif hissetmek üzerine konuşuyor?"

Sorun negatif hissettiğin ve bunu fark ettiğin an değil; sorun orada kalmaya devam etmen, değiştirmek için adım atmaman, çözüm ile değil problemle ilgili konuşman.

Negatif hissettiğimiz anlarda Evren bizi genişlememiz, büyümemiz, yeni yaratımlar deneyimlememiz için çağırıyor. Bu çağrıyı duyup duymamak ve cevaplayıp cevaplamamak ise tamamen bize bağlı.

2- Negatif hislerin senin en önemli "uyarı" mekanizman!

Sen arabanın Navigasyonuna gitmek istediğin yeri girdiğinde, eğer o tarafa doğru gitmiyorsan navigasyon seni uyarmayacak mı?
-Bir sonraki ışıkta U dönüşü yap,
-Sağa dön,
-Sağa dön...

Şimdi bu noktada navigasyona kızmamızın, ya da yola kızmamızın, ya da yolculuğa kızmamızın bir anlamı var mı?
Gerçi ben o konuşan sesle kavga eden birkaç kişi gördüm ama:)))
Önemli olan, mesajı aldıktan sonra ne yaptığın?
Kulağını tıkayıp hala devam mı edeceksin?
Navigasyona (yani hislerine) mı kızacaksın?
Ya da "Bir dakika, ben neden böyle hissediyorum; demek ki şu anda isteklerime doğru gitmiyorum, Evren beni uyarıyor" mı diyeceksin?

Sonuncusunu seçtiysen, hayatının sorumluluğunu aldın ve kurbanlıktan çıktın demektir. Bu noktada kendine sorabileceğin sorulara örnek verecek olursam:
-Şu anda ne düşünüyorum; istediklerimi mi, istemediklerimi mi?
-Şu anda yaptıklarım olmak istediğim BEN'in yapacağı şeyler mi, yoksa değil mi?
-Şu anda ne konuşuyorum, bugün neler konuştum, çok mu şikayet ettim?
.........

Unutma, yaratım yolculuğunda düşeceksin, çünkü öğreniyor ve büyüyor daha fazlasına izin veriyorsun; önemli olan "ne kadar hızlı" ayağa kalktığın yani ne kadar hızlı negatif hislerinin sana uyarısını fark edip odağını ve adımlarını isteklerine çevirdiğin!

Bülteni açmadan önce hislerin nasıldı? Bülten sonunda nasıl? Neler fark ettin, bu bülten şu anda sana en çok neyi hatırlattı? Lütfen aşağıdan paylaş bizimle!