Enerji Vampirlerinden Nasıl Korunursun?

Var mı şu anda hayatında bir enerji vampiri?
Hani onunla konuşmadan önce gayet enerjin ve keyfin yerindeyken sonra enerjinin çekildiğini hissettiğin, yanından ayrıldığında kendini tükenmiş hissettiğin...
Ailenden biri mi, iş arkadaşın mı yoksa yakın arkadaşın mı? Belki de henüz onun saldırısına uğramadığın için onun farkında değilsin. Çünkü zamanı gelip de senin peşine düşene kadar kendilerini çok da iyi saklayabilir enerji vampirleri.
Sana yapıştıklarında ise bir anda kendini; özgüven eksikliği, utanç, kendini beğenmeme ve yüksek stresle mücadale ederken bulabilirsin...

Enerji vampirleri eğer çok yakın çevremizden değilse arkamıza bakmadan yürümek gibi bir seçeneğimiz var. Belki bir partide tanıştığın birisinin yanından ayrıldığında tüm enerjinin çekildiğini hissettin, o zaman onu bir daha görmemek gibi bir lüksün var. Peki ya bu enerji vampiri yakınındaki birisiyse?
Yakın arkadaşın, ailenden biri ya da sürekli iletişimde olmak zorunda olduğun iş arkadaşın ise? İşte o zaman enerjini nasıl koruyacağını çok iyi bilmek zorundasın.
Aşağıdaki 5 maddeyi oku ve hemen uygulamaya başla. Enerjin, en önemli sermayen.
...............

1- Tarafsız bir arkadaşa danış
Enerji vampirlerinin en güzel özelliklerinden biri sana kendini suçlu hissettirmek ve seni şüphe enerjisi ile baş başa bırakmaktır. Böyle anlarda danışabileceğin, fikirlerine güvendiğin ve sana tarafsızca yol gösterebileceğini bildiğin bir arkadaşın olsun.

2- Kendini "birinci" sıraya koymak
Enerji vampiri sana "kendini düşündüğün" için kendini kötü hissettirmeye, seni manipüle etmeye çalışacak. Eğer enerji vampirlerine karşı kendini korumak istiyorsan, öncelikle kendine ve enerjine değer vererek başlamalısın.

3- "Hayır" da çok güzel bir cevaptır
Sevgili hocam Marianne Williamson'dan bu cümleyi duyduğumda çok etkilenmiştim. Ne kadar güzel bir mantra değil mi? 
Bize hep "Evet" güzel bir cevap diye öğretilmiş; hayır demek ise yanlış, kötü ve suçluluk gerektiren bir seçenek olarak gösterilmiş. Ama bunun değişme zamanı geldi;)
Ben karşımdakinin bana "Evet" derken kendisini zor durumda bırakmasını, istemeye istemeye sırf suçlu hissettiği için birşeyler yapmasını istemem. Peki ya sen?
Yani normal bir insan, senin enerjini emmek için o ortamda olmayan ve seni seven biri, senin "Hayır" cevabını anlayabilir. Çok sevmek zorunda değil ama anlar;) 
Bir enerji vampiri ise; seni suçlayacak, trip atacak ya da büyük kavgalar çıkaracaktır.
Karşındaki enerji vampiri ise o zaman daha da mutlu olmalısın değil mi ilk etapta "Hayır" dediğin için;)
Hayır deme hakkını kendine ver. Evet nasıl bir seçenekse Hayır da bir seçenek. Hayır kelimesini yanlış olarak sana göstermeye çalışanlar sadece senin onlara hep Evet demenden kazancı olan kişiler, bunu unutma.

4- Sınırlarını belirle
Yakın arkadaşlarınla, aile üyelerinle hatta sosyal medya ile; hepsi ile ilişkini tek tek ele al ve sınırlarını belirle. Kurallarını koy. Bunu karşı tarafa tek tek açıklamak zorunda değilsin, sen bil yeter ki! O telefon konuşması maksimum kaç dakika sürecek? Belirle.
Seni eleştirdi mi? Ne yapacaksın o mesajın karşılığında?
Önümüzdeki hafta o buluşmaya gidecek misin?
Herkes ne istemediğini konuşuyor ama nasıl bir ilişki olması gerektiği üzerinde çok da düşünmüyor. Hele ki bu kişiler ve aranızdaki ilişki uzun zamana dayanıyorsa.
Eline kağıdı kalemi al, bu kişinin adını yaz ve onunla ilişkinin nasıl olmasını istediğini yazmaya başla. Bu bir film senaryosu olsaydı nasıl görünmesini istiyorsan ekranda yaz. 
Not: Bir çok kişi hep karşı tarafın değişmesi üzerine temennilerde bulunarak ve gücünü vererek günlerini geçiriyor. Onlardan olma. Yazının başlığı "Enerji vampirlerinden nasıl korunacaksın?" yani konumuz sensin. Burada önemli olan senin sınırların, senin yapacakların ve senin yapmayacakların;)

5- Profesyonel destek al
Eğer enerji vampirinin hayatındaki varlığının farkına vardıysan fakat yukarıdaki maddeleri uygulamaya geçemiyorsan, artık sadece iyi niyetli ve sana destek olan arkadaşın da ötesinde profesyonel desteğe kendini açmalısın. Bu konuda sana rehberlik edebilecek, sana kendini korumanda ve kendi gücünü fark edip, kendini sevmen, sınırlarını koyman, kendini seçmen konusunda yardımcı olacak biriyle bu süreci çok daha kısa sürede atlatabilirsin.

Sen ışıksın. Fakat senin görevin kendini tüketerek başkalarını ışıldatmak değil. Işık olduğunu hatırlamak, başkalarının da ışık olduğunu bilmek ve ışıldayarak onlara da ilham olmak.

Daha önce bir enerji vampiri ile bir ilişkin oldu mu? Sen kendini nasıl korudun? Bu maddelerden en çok hangisini sevdin? Lütfen aşağıdan benimle paylaş, duymayı & okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 
Bülteni paylaşıp arkadaşlarının da enerji vampirlerine karşı korunmalarında yardımcı olmak ister misin? Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsin.

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil


Sen değişirsen dünyan değişir