Şanslı olunur mu, şanslı doğulur mu? 🍀

IMG_8003.JPG

Sana bir itirafım var: Ben çoook şanslıyımmm! :)

Sana bir de haberim var: SEN DE ÇOK ŞANSLISIN! :))

Belki daha önce sen de inanmıştın buna ve o yüzden "Tabii ki şanslıyım" diyorsun ya da "Hadi oradan Sevil şanslı olsam bunlar bunlar böyle mi olurdu" diye aklından geçiyor. Benimle kal, sana şimdi detaylı olarak neden şanslı olduğunu açıklayacağım; çünkü şanslı olmak bir seçim.

Bazısı "şanslı" olduğuna inanarak büyüyor; belki "Aaa senin burcun şanslı burç şekerim" diye duyduğu bir cümleden (komik di mi?), belki de "Sen çok şanslı bir çocuksun" diye arkadaşının söylediklerinden (teşekkür etmeli bu arkadaşa) etkileniyor ve bunu kendi doğrusu yapmaya başlıyor. "Ben şanslıyım". O buna inandıkça, daha cesur kararlar alıyor hayatta, önüne bir engel geldiğinde de "Hmm demek ki daha güzeli gelecek" diyerek devam ediyor, bırakmıyor. Ve o hayata şansını görmek için baktıkça şans onunla oluyor. Şans onunla oldukça "Ben şanslıyım" düşüncesi inanç haline geliyor ve hayat bize yaydığımız frekansları getirdiğine göre bu güzel hikaye aynen devam ediyor.
Peki başlangıç noktamız neydi?
Bu seçimi yapması ve "Ben şanslıyım" diye gezinmeye başlaması.

Yıllar önce alışverişlerimde X bankasının kredi kartını kullanmayı tercih ederdim (kısaca X diyelim:) ) . Başka kredi kartlarım olmasına rağmen X'in çekilişle hediye verdiğini bildiğim için alışverişlerimde "Ben X'i kullanıcam, bana oradan ödül çıkacak biliyorum" derdim:))
Bana ödül çıkacağına inandığım için her ay duyurularını takip ederdim. Bir gün duyurularda en yakın arkadaşımın adını gördüm!!! Uçak Bileti çıkmıştı ona. Hemen müjdeyi verdim:))) Ama içimdeki ses tabii biraz vıdıladı "Bakkk sana çıkmadı, ona çıktı". Şanslı olduğuma inanmayı seçtiğim için hemen enerjimi değiştirdim ve kendime şunu söyledim; "Baksana ne kadar yakınıma çıktı, demek ki yolda, benim hediyem de geliyor".
Bu arada ben yine kart kullandığım alışverişlerimde hep X'i seçmeye devam ettim. Ve 2 ay sonra...
Aynı arkadaşım beni aradı:)
"Tebrik ederim, Televizyon kazanmışsın!!!"
:))) Bu sefer o bana müjdeyi vermişti.
Ne yapalım, ikimiz de Çook şanslıydık :)))
..........

Gelin şimdi biraz bilimselleşelim:
1993 yılında Dünyanın en ünlü deneysel psikologlarından Profesör Richard Wiseman "Şanslı ve Şanssız olmak" konusunu araştırmaya karar veriyor.
Bunun için bir gazeteye verdiği ilanda "kendini şanslı ya da şanssız olarak gören" kişilerin kendisi ile iletişime geçmesini istiyor. 
-Çeşitli yaş aralığında kadın ve erkek (400 kişi) bu araştırmaya katılıyor.
-Birebir görüşmeler, günlük tutmalar, karakter testleri, zeka testleri gibi bir çok aktivetenin sonunda 10 yıllık bilimsel araştırma gösteriyor ki;
kimse şanslı ya da şanssız doğmuyor, "kişilerin düşünceleri ve davranışları" şanslı ya da şanssız hayatlarının sebebi.
Yani şimdiye kadar şanssız olduğunu düşündüysen, şimdi bir seçim yapıp şanslı olan tarafa geçebilirsin:) 
Ya da şanslı olduğuna inandıysan bu şans faktörünü daha da arttırabilirsin;)

Araştırmaya göre "kendini şanslı" olarak tanımlayan grubun 4 ortak alışkanlığı var: 

1- Şanslı insanlar "Fırsatları Daha İyi Görüyor"
Araştırma sırasında Wiseman, kendini şanslı olarak tanımlayan ve şanssız olarak tanımlayan kişilere bir gazete sayfası veriyor ve onlardan kaç paragraf olduğunu saymalarını istiyor. Şanssız olanlar (yani kendilerinin şanssız olduğunu düşünenler) tek tek saymaya başlayıp ortalama 2 dakikada bitirirken, şanslı olanlar bu işte bir püf noktası olacağını düşünüp dikkatli bakıyor ve gazetenin içindeki "Saymayı bırak, bu gazetede 43 paragraf var" yazısını görüyor:)) 

2- Şanslı insanlar "Sezgilerini Dinliyor"
Yine araştırmanın gösterdiğine göre şanslı insanlar daha çok anda kalıp daha çok iç seslerini dinliyor ve bu sayede çok daha doğru karar veriyorlar. Wiseman bunu "anda kalmanın faydaları" olarak tanımlıyor. Şanslı insanlar bilinçli olarak sezgilerini dinleme yetenekleri arttırmak üzerine daha çok çalışıyorlar. Nasıl mı? Tabii ki meditasyon gibi aktivitelerle;) 

3- Şanslı insanlar "Şanslı Bir Gelecek Bekliyor"
Şaşırmadın değil mi?
Evet şanslı insanlar çok daha optimistler ve bu pozitif yaklaşım onların daha kararlı olmalarını sağlıyor. Pozitif yaklaşımları sebebiyle hem başkaları ile iletişimleri çok daha iyi ilerliyor hem de zorluklarla karşılaştıklarında çok daha kararlı ilerliyorlar. Ne de olsa güzel şeylerle karşılaşmayı bekliyorlar;) 

4- Şanslı insanlar "Kötü Durumların İçindeki İyiyi Görüyor"
Wiseman yine araştırması sırasında "şanslı" olduğunu söyleyen kişilerin dışarıdaki faktörlere göre enerjilerinin sürekli değişmediğini söylüyor. Böylece karalar bağlayıp üzülüp daha çok olumsuzluğu hayata davet etmek yerine, durumun kontrolünü ele alıyorlar ve hayatın önlerine getirdiği sorunlarla çok daha iyi başa çıkıyorlar.

İlk başta sorduğum soruya gelirsek; şanslı olunur mu şanslı doğulur mu? 
İkisi de EVET! 
EVET hepimiz şanslı insan olma özelliği ile doğuyoruz!
EVET hepimiz şu anda "ŞANSLI OLMAYI SEÇİP ÖĞRENEBİLİRİZ"!

Seçiyor musun şanslı olmayı? Ya da daha önceden seçmiş miydin? Kendine önceden şanslı dediysen yukarıdaki özelliklerin hangilerini kendinde görüyorsun? Bugün "şanslı" olmaya karar verdiysen, yukarıdaki alışkanlıkların hangilerini hayatına dahil ederek başlıyorsun? Düşüncelerini lütfen benimle buradan paylaş.

Bu mesaja ihtiyacı olduğunu düşündüğün arkadaşlarınla bülteni aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları aracılığı ile paylaşıp onların da ŞANSLI olmalarına yardım edebilirsin:)

xoxo

Sevgilerimle,
Sat Nam,
Sevil

Sen değişirsen dünyan değişir

xoxo
 

Canlı Yayınlar, Soru-Cevaplar ve çok daha fazlası için seni de bekliyoruz! 
Yaratım Kulübü